Na dzień babci i dziadka

 

Już za kilka dni dzień babci i dziadka. Myśląc o tym dniu, myślę o ”wiosce”. Taka która powinna wspierać rodziców w wychowaniu potomstwa. Myślę o tym jaka ona jest ważna dla każdego kto wychowuje dziecko, ale jakże ogromnie potrzebna dla tych, którzy wychowują dzieci podwójnie wyjątkowe. Prawda jest taka, że dzieci podwójnie wyjątkowe to podwójna praca i wyjątkowy wysiłek. Co gorsza wiele rodzin z podwójnie wyjątkowymi dziećmi ma wyjątkowo małą wioskę (jeśli w ogóle ja mają). Przez większość osób, która mogłaby być ich wioską nie są zrozumiani, a często nawet są obwiniani za inność ich dzieci, co z kolei sprawia, że stają się bardzo samotni. Dlatego babcie i dziadkowie mogą być często tą siłą, która w trudnych chwilach pozwala im przetrwać. Niech ta siła (moc) będzie z Wami…sto lat i albo i dłużej!

 
 
 

Ciekawostka czy wiecie, że nie tylko my – ludzie korzystamy z pomocy babć?

 

Nowe badanie opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences ujawnia, że robią to także orki. Babcie-orki opiekują się i karmią wnuki, podczas gdy ich córki polują. Dodatkowo sprawiając opiekę nad wnukami zapewniają im większą szansę przeżycia.

 

Super, prawda?

 
 
 
 
 
 
 
 

Foto: NOAA

 
 
 
 
 
 
 

Jeśli podoba Ci się mój wpis, proszę udostępnij go innym.

 

Polub moją stronę na Facebooku

 
 
 

Źródło: Nattrass, S., Croft, D. P., Ellis, S., Cant, M. A., Weiss, M. N., Wright, B. M., … & Franks, D. W. (2019). Postreproductive killer whale grandmothers improve the survival of their grandoffspring. Proceedings of the National Academy of Sciences, 116(52), 26669-26673.

 
 
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.